500 TL Üzeri Kargo Bedava..! Aynı üründen birden fazla al %10 İndirimi Yakala.. 500 TL Üzeri Kargo Bedava..! Aynı üründen birden fazla al %10 İndirimi Yakala.. 500 TL Üzeri Kargo Bedava..! Aynı üründen birden fazla al %10 İndirimi Yakala.. 500 TL Üzeri Kargo Bedava..! Aynı üründen birden fazla al %10 İndirimi Yakala..

Keiki Macunu

  • Ürün Kodu: OY9011
  • Marka: Orkide Yetiştirme
  • Stok: 20+
  • %34indirim
    149,00 TL
    99,00 TL
  • 8,25 TL 'den başlayan taksitlerle
Adet
WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

Çift Hormonlu İthal Keiki Macunu (1,5 Gram)

Orkidelerde keiki, doğal ortamlarında belirli hormonların çiçek dalındaki bir gözde birikmesi sonucu oluşur. Keiki macunu kullanarak da yapay olarak orkidenin keiki vermesi teşvik edilebilir. Keiki macunu büyüme hormonu içerir ve direkt olarak bitkinin çiçek sapındaki gözlere sürülür.

Keiki yeterince büyüdüğünde anne bitkiden ayrılabilir ve böylece orkide çoğaltma yapılabilir.

Keiki macunu içerisinde sitokinin denilen bir hormon bulunur ve bu sayede keiki oluşumunu hızlandırır ve teşvik eder. 

Orkide keiki ayırma ne zaman yapılır? 

Keiki yeterince büyümeden anne bitkiden ayrılmamalıdır. En az 3-4 yaprağının ve 2-3 kökünün oluşmasına izin verilmelidir. Bu kökler 5 santimetreden az olmamalıdır. Keiki yeterince büyümeden ayırırsanız hassas bebek hayata tutunamayabilir.

Orkide keiki ayırma nasıl yapılır?

Orkide keikisi ayırırken steril ve keskin bir bıçak kullanılmalıdır. Dezenfekte edilmiş bir maket bıçağı ile yapabilirsiniz. Keikiyi bulunduğu bölümden 2-3 cm altından keserek orkide sapından ayırabilirsiniz. Keiki ayırdığınız yere yani anne bitkideki sapa  tarçın sürebilirsiniz. Ancak tarçını abartmayın.

Keiki ayırdıktan sonra 2 seçeneğiniz var. Keikiyi kendi saksısına dikebilirsiniz ya da anne orkidenin yanına toprağa dikim yapabilirsiniz. ilk yıl için annesinin toprağı düzenleyen desteğinden faydalanmak keikinin daha sağlıklı büyümesini sağlayabilir. Ancak ayrı bir saksıya almak da düzgün bakım yapılırsa sorun çıkarmaz.

Ayırdıktan sonra keiki bakımı nasıl yapılır?

Henüz hassas olan keiki asla çok fazla direkt güneş ışığı görmemelidir. Büyümeye başladığında biraz daha aydınlık bir alana alınabilir.

Kökleri aynı orkidelerde olduğu gibi grileşmeden sulanmamalı, saksıda su kalmadığından emin olunmalı ve keiki cereyanda kalmayacak aydınlık ancak direkt güneş ışığı almayan bir yerde bakılmalıdır.

Düzenli bakım ile keiki ile elde edilen yeni orkide 2-3 yıl içerisinde çiçek açar. Bazı şanslı durumlarda ilk yılda da çiçek açtığı görülebilir.

Keiki, anne bitkiniz stres altında olduğunda da görülebilir. Hayatını devam ettirme konusunda strese giren orkideler keiki çıkararak yaşama tutunmaya çalışır. Uzun süre susuz bırakırsanız veya bir anda karanlığa alırsanız orkide keiki çıkarma yoluna gidebilir ancak garanti değildir.

TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğinizde 24 saat içinde Anlaşmalı Kargo firmasına teslim edilir.
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...