Orkide Bakım Ürünleri

Görseller Yükleniyor
Keiki Macunu
  • Ürün Özellikleri
  • Teknik Özellikler
  • Ödeme Seçenekleri
  • Kargo ve Ödeme

Orkide türleri için Keiki Macunu (1,5 Gram)

Keiki macunu nedir?

Orkidelerde keiki, doğal ortamlarında belirli hormonların çiçek dalındaki bir gözde birikmesi sonucu oluşur. Keiki macunu kullanarak da yapay olarak orkidenin keiki vermesi teşvik edilebilir. Keiki macunu büyüme hormonu içerir ve direkt olarak bitkinin çiçek sapındaki gözlere sürülür.

Keiki yeterince büyüdüğünde anne bitkiden ayrılabilir ve böylece orkide çoğaltma yapılabilir.

Keiki macunu içerisinde sitokinin denilen bir hormon bulunur ve bu sayede keiki oluşumunu hızlandırır ve teşvik eder. 

Orkide keiki ayırma ne zaman yapılır?

Keiki yeterince büyümeden anne bitkiden ayrılmamalıdır. En az 3-4 yaprağının ve 2-3 kökünün oluşmasına izin verilmelidir. Bu kökler 5 santimetreden az olmamalıdır. Keiki yeterince büyümeden ayırırsanız hassas bebek hayata tutunamayabilir.

Orkide keiki ayırma nasıl yapılır?

Orkide keikisi ayırırken steril ve keskin bir bıçak kullanılmalıdır. Dezenfekte edilmiş bir maket bıçağı ile yapabilirsiniz. Keikiyi bulunduğu bölümden 2-3 cm altından keserek orkide sapından ayırabilirsiniz. Keiki ayırdığınız yere yani anne bitkideki sapa doğal bir mantar ilacı olan tarçın sürebilirsiniz. Ancak tarçını abartmayın.

Keiki ayırdıktan sonra 2 seçeneğiniz var. Keikiyi kendi saksısına dikebilirsiniz ya da anne orkidenin yanına toprağa dikim yapabilirsiniz. ilk yıl için annesinin toprağı düzenleyen desteğinden faydalanmak keikinin daha sağlıklı büyümesini sağlayabilir. Ancak ayrı bir saksıya almak da düzgün bakım yapılırsa sorun çıkarmaz.

Ayırdıktan sonra keiki bakımı nasıl yapılır?

Henüz hassas olan keiki asla çok fazla direkt güneş ışığı görmemelidir. Büyümeye başladığında biraz daha aydınlık bir alana alınabilir.

Kökleri aynı orkidelerde olduğu gibi grileşmeden sulanmamalı, saksıda su kalmadığından emin olunmalı ve keiki cereyanda kalmayacak aydınlık ancak direkt güneş ışığı almayan bir yerde bakılmalıdır.

Düzenli bakım ile keiki ile elde edilen yeni orkide 2-3 yıl içerisinde çiçek açar. Bazı şanslı durumlarda ilk yılda da çiçek açtığı görülebilir.

 

Keiki, anne bitkiniz stres altında olduğunda da görülebilir. Hayatını devam ettirme konusunda strese giren orkideler keiki çıkararak yaşama tutunmaya çalışır. Uzun süre susuz bırakırsanız veya bir anda karanlığa alırsanız orkide keiki çıkarma yoluna gidebilir ancak garanti değildir.

Garanti Şartları

Bu ürün üretici firma tarafından 2 yıl garanti kapsamı altındadır. Ürün hasarlı kullanım, kullanıcı hataları vb. durumlar dışında garanti şartları kapsamında satışa sunulmaktadır.

Kargo ve İade

Kargonuzu teslim almadan önce lütfen eksik, hasarlı ya da ayıplı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kargonuzda normal dışı bir durum gözlemlerseniz zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade ediniz.

Sipariş Kargoya Verilişi

Ürünler siparişi verdiğiniz tarihten itibaren aksi belirtilmedikçe (Hızlı kargo vb. uyarı simgeleri.) 3 iş günü içerisinde kargolanmaktadır.


Alışverişini 500TL'ye Tamamla 50TL Kazan

90 gün Değişim ve İade

7/24 Güvenli Alışveriş

Taksit Seçenekleri

Tüm Alışverişlerde Ücretsiz Kargo

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.